Wczytujemy stronę
Rodzaje zagrożeń i sposoby leczenia drewna

Rodzaje zagrożeń i sposoby leczenia drewna

Porady


Istnieje wiele czynników zagrażających drewnu, które nie zostało odpowiednio zabezpieczone. W przypadku miejsc o zmiennej wilgotności i temperaturze otoczenia, musimy liczyć się z możliwością pęcznienia, kurczenia i pękania drewna na różnych głębokościach.

Długie i intensywne działanie promieni UV powoduje z kolei zmiany barwy czy zwiększenie chropowatości powierzchni. Działanie środków chemicznych również może silnie obniżyć wytrzymałość powierzchni drewnianych. Do największych zagrożeń należy korozja biologiczna wywołana przez grzyby i zgniliznę. Najczęściej spotykane choroby drewna wywoływane przez grzyby to sinizna, brunatnica i pleśń. Mimo, że choroby te nie zmieniają właściwości technicznych i wytrzymałości drewna, powodują jego nieestetyczne zabarwienie oraz mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zgnilizny, czyli tzw. murszu, trzeba obawiać się najbardziej. Tę chorobę wywołują grzyby, które doprowadzają drewno do zupełnego rozkładu.

Tak jak skutki działania sinizny, brunatnicy, pleśni są do naprawienia, tak zmurszałego drewna nie można uratować inaczej, niż przez wycięcie i spalenie zakażonych powierzchni. Zagrzybione drewno leczy się przez szorowanie drucianą szczotką i kilkakrotne pokrycie oczyszczonych elementów środkami grzybobójczymi. Zamiast naprawiać i leczyć zakażone drewno, należy już na samym początku odpowiednio je zabezpieczyć.

Najlepsze zabezpieczenie to zaimpregnowanie nowej powierzchni drewnianej dwukrotnie bezbarwnym Impregnatem Extra marki Drewnochron, który wnika w głąb drewna i daje mu prawidłowe zabezpieczenie na długie lata.

Nasze inne marki